Forum Articulate

Articulate Presenter

Articulate Presenter

by Marcin Klekowski -
Number of replies: 6

Witam,

Mam pytanie do Articulate Presenter. Mam zrobione slajdy w PowerPoint z animacja niestandardowa. W niektorych slajdach w sklad takiej animacji wchodzi kilka oddzielnych plikow audio. W prezentacji na poziomie PowerPoint'a wszystko jest idealnie ale jak publikuję taki slajd za pomoca Articulate Presentera, to animacja jest nieco inna niż w Powerpoint. Plik audio odtwarza się tylko raz a nie 3 razy (jak bylo w PowerPoint). Mam pytanie, czy po zastosowaniu Presentera do publikacji slajdu PowerPointa można zachowac animacje niestandardowe PowerPointa , klikanie w celu przechodzenia do kolejnych czesci slajdu  itd. (jesli tak, to jaka wybrac opcje).   

Jesli nie ,to czy w Presenterze istnieje moze taka opcja aby wgrac 3 oddzielne pliki audio do jednego slajdu. Probowalem to zrobic za pomoca opcji Presentera Audio Editor ale nie chce przyjac do jednego slajdu kilku plikow audio Zaskoczenie

Mam goraca prosbe o kilka zdan wsparcia do problemu laczenia animacji PowerPoint'a i Articulate'a

Pozdrawiam

In reply to Marcin Klekowski

Odp: Articulate Presenter

by Janusz Lenkiewicz -

Witam,
nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale chodzi o to żeby jak rozumiem, zsynchronizować animację niestandardową z 3 plikami audio (?).Można to zrobić najprościej w nastepujacy sposób:
- scalić 3 pliki audio w jeden, w kolejnosci takiej jaka jest potrzebna, polecam darmowy program Audacity (audio editor w Presenterze nie robi tego zbyt dobrze - co zreszta Pan zauważył zapewne),
- wyeksportować do formatu mp3,
- w karcie Articulate wybrać import audio,
- zaimportować utworzony w Audacity plik mp3
- na koniec zsynchronizować animację i dźwięk wybierając w karcie Articulate/Narration przycisk Sync Animations,

Jeżeli jeden dźwięk ma być powtórzony 3 razy to trzy razy należy go powtórzyć w przygotowujac plik w Audacity.

Articulate nie eksportuje dźwięków umieszczonych na slajdzie.

Pozdrawiam
In reply to Janusz Lenkiewicz

by Marcin Klekowski -

dziekuje bardzo za szybka odpowiedz, 

domyslam sie, że opcji "klikania" animacji PowerPointa Presenter też nie przenosi w żaden sposob do wersji flash?

Z Audacity korzystam i rzeczywicie  fajny programik, bardzo intuicyjny,  nieczego nie trzeba sie  uczyc.

Natomiast od Articulata, jako programu platnego moznaby wymagac sporo wiecej, Engage ma bardzo kiepski edytor tekstu, wkleic mozna w slajd tylko jeden obraz bez mozliwosci dowolnego jego manewrowania. Presenter nie przenosi wszystkich mozliwosci animacyjnych PowerPointaZaskoczenieSmutek Tak naprawde to porzadnie jest zrobiony chyba tylko Quizmaker

Pozdrawiam 

by Marcin Klekowski -

Witam raz jeszcze,

Hmmmmmmm, a jesli chcialbym aby moj plik audio (komentarz) rozpoczal sie po tym jak uczen sam przeczyta caly tekst slajdu, to  rozumiem, że musze w audacity swoj komentarz poprzedzic cisza bo opcja Sync Animations uruchamia plik audio od poczatku slajdu a regulacja dotyczy tylko jak szybko przechodzi sie po elementach w slajdzie (przycisk next animations).

Czy dobrze mysle, że przesunac audio mozna w slajdzie na koniec jego wyswietlania za pomoca Audio Editor?

A tak naprawde to najlepiej byloby gdyby uczen mial mozliwosc samodzielnie sobie uruchomic plik audio jesli mojego komentarza potrzebuje i wtedy gdy czyta element slajdu do ktorego jest przeznaczony komentarz. Uczniowie czytaja z rozna predkoscia dlatego pomyslalem aby audio mogli sobie sami uruchamiac na slajdzie a ja sie w projekcie ogranicze do wskazania kiedy warto aby uczen go aktywowal.

Takiej opcji jednak chyba nie ma, czy dobrze mylse?

Uffff to wszystko nie jest takie proste.

Pozdrawiam

by Janusz Lenkiewicz -
Witam,
tak poprzedzić ciszą w Audacity. Może Pan użyć Audio Editora z Presentera, jednak zauważyłem, że nie zawsze wszystko w nim działa dobrze, szczególnie w polskiej wersji PowerPointa, ale jeżeli u Pana działa OK, to najprosciej jest go użyć.

Plik audio może student uruchomic sobie sam:
1) rozwiązanie 1 - dodaje pan przycisk "Komentarz" na slajdzie numer 1, tworzy pan bliźniaczy slajd nr. 2, do ktorego dodaje Pan plik audio ze swoim komentarzem, slajd ten w opcjach Articculate\Slide Proprietes zaznacza jako ukryty. Następnie trzeba utworzyć link na slajdzie numer 1 - przycisk Komentarz - do slajdu numer 2. Kiedy student bedzie chciał wysłuchać komentarza klika na przycisk Komentarz, uruchamia link i wczytuje się slajd numer 2 z nagranym audio-komentarzem. Trzeba tylko w Slide Proprietes ustawić odpowiednio nawigacje,
2) rozwiazanie 2 - przekonwertowanie na flash (swf) i dodanie jako obiektu flash, ewentualnie też mozna użyć, utworzonego w innym programie playera mp3 - są takie gotowce.

To tak na szybko myślę, że któreś z tych rozwiązań na pewno się sprawdzi w tej funkcji.

"Uffff to wszystko nie jest takie proste" - :) Zgadza się :) Niemniej powodzenia!
Pozdrawiam

by Janusz Lenkiewicz -
Już dawno przestałem, w raz z moimi kolegami z branży narzekać na oprogramowanie autorskie gdyż, budziło to tylko naszą frustracje, a to nie pomaga. Każdy program autorski ma jakieś niedogodności i minusy. W tym wszystkim Articulate jest tu "mercedesem". Pozostaje zawsze alternatywa w postaci Adobe Flash jednak mimo, że pozwala zrobić wszystko, jest bardzo czaso- i pracochłonny. Proponuję Panu również to podejście - unikać frustracji i szukać możliwosci w tym co jest, a jak Pan widzi choziażby w kursie "Pierwszej pomocy" trochę tego jest.

Jeśli chodzi o możliwości animacyjne przenoszone przez Prezentera to animacje podzielone są na 3 grupy:
1) przenoszone w pełni przez Prezentera (tych jest najwięcej),
2) częściowo,
3) nieprzenoszone.
Wkrótce zorientuje się Pan, które przenosi i te będzie Pan stosował. Niestety nie mam, żadnej listy którą mógłbym tu na szybko zamieścić - które przenosi w pełni.

Quizmaker, rzeczywiście w ostatniej wersji bardzo został podrasowany. Jak Pan się być może jednak zorientuje, okupione to zostało mniejszymi możliwościami personalizacji - jeżeli jednak stosuje się tak jak Articulate zaleca, to naprawdę mozna uzyskać b.dobre efekty. W Quizmakerze nie ma problemu z osadzeniem dźwieku na slajdzie i zsynhronizowaniem na linii czasu z animacją - więc tam gdzie to możliwe może się Pan nim posilkować.

Pozdrawiam
In reply to Janusz Lenkiewicz

by Marcin Klekowski -

Audio Editor rzeczywicie nie bardzo chce się podporzadkowac moim komendomMieszane uczucia. Ten pierwszy sposob z podlinkowaniem blizniaczego slajdu ale juz z komentarzem jest super, WIELKIE DZIEKI ZadowolenieSzeroki uśmiech, rozwiazuje mi przy okazji jeszcze problem powiekszania wykresu funkcji na slajdzie, czyli zrobie sobie tym sposobem powiekszenie elementu jednego slajdu z mozliwoscia swobodnego przechodzenia miedzy nimi.

Jak zwykle jednak czegos Presenter nie może od PowerPointa strawic

nie "lubi" chyba jak na jednym slajdzie jest wiecej niz jeden link do roznych slajdow  oraz nie toleruje linkowania do samego siebieMieszane uczucia .

Jesli wiec taki slajd blizniaczy z komentarzem ma wygladac identycznie jak ten bez komentarza (z pominieciem ewentualnej animacji) , to chyba najlepiej zrobic  dwa mutanty zalinkowane miedzy soba (inwersja to sie chyba nazywa) i wtedy juz jest super elegancko. A wszystko po to zeby uczen mogl klikac w link komentarz ile razy mu sie bedzie chcialo.

Oczywiscie w nawigacji slajdow presentera tez cos tam trzeba poprzestawiac ale to juz detal.

Wielkie dzieki raz jeszcze za super podpowiedzi  i takie szybkie (a to przecież weekend jest).

Uklony dolaczam i zycze milej niedzieli