Nawozy azotowe
Skład chemiczny oraz najważniejsze właściwości nawozów azotowych
Nazwa |
Skład chemiczny, % związku |
% N |
Ważniejsze właściwości |
Nawozy amonowe Siarczan amonowy |
(NH4)2SO4,
|
21 |
Krystaliczny, szary, słabo higroskopijny, fizjologicznie kwaśny |
Nawozy saletrzane Saletra wapniowa
|
Ca(NO3)2,
|
15.5
|
Granulowane, białe, silnie higroskopijne, fizjologicznie zasadowe |
Naw. Saletrzano-amonowe Saletra amonowa
Saletrzak Slamag, Canwil
|
NH4NO3, CaCO3,
NH4NO3, MgCO3 + CaCO3 |
34 lub 32
27.5
|
Granulowana, biała, silnie higroskopijna, słabo zakwasza glebę.
Granulowane, jasno szare, słabo higroskopijne, nie zakwaszają gleby. |
Nawozy amidowe Mocznik |
CO(NH2)2, |
46 |
Granulowany, biały, silnie higroskopijny, słabo zakwasza glebę |
Przemiany nawozów azotowych w glebie
Rośliny pobierają z gleby azot w formie amonowej - NH4+ lub azotanowej (saletrzanej) - NO3-. Azot w nawozach mineralnych występuje albo w formie bezpośrednio dostępnej dla roślin (NH4+, NO3-), albo w formie amidowej -NH2, która w glebie szybko ulega przekształceniu do związku amonowego. Obok pobrania azotu przez rośliny odbywającego się na zasadzie równoważnikowej wymiany jonowej pomiędzy korzeniem a glebą, azot z nawozów mineralnych może ulegać różnym przemianom w glebie:
Azot amonowy - dzięki obecności ujemnego ładunku elementarnego na powierzchni fazy stałej gleby kation amonowy ulega w glebie sorpcji wymiennej i niewymiennej. Ogranicza to w znaczący sposób wymywanie tej formy azotu z gleby. Ograniczone wymywanie azotu amonowego pozwala na stosowanie nawozów amonowych przed siewem roślin. Nawozy amonowe są więc uważane za typowe nawozy przedsiewne. Jedynie na glebach bardzo lekkich i przy dużych dawkach nawozów amonowych stwierdza się wymywanie kationy amonowego z gleby do hydrosfery. W glebach o uregulowanym odczynie (regularnie wapnowanym) kation amonowy ulega nitryfikacji. Nitryfikacja jest procesem biologicznego utleniania NH4+ przez mikroorganizmy glebowe (nitryfikatory) w celu pozyskania energii. Ostatecznym azotowym produktem nitryfikacji jest anion azotanowy NO3-. Niemniej jednak odbywa się on dwuetapowo: bakterie Nitrosomonas utleniają NH4+ do NO2-, a Nitrobakter utleniają NO2- do NO3-. W optymalnych dla nitryfikatorów warunkach glebowych proces ten zachodzi stosunkowo szybko ze względu na małą wydajność energetyczną obu procesów utleniania. Zakwaszenie gleby może jednak całkowicie ograniczyć proces nitryfikacji. Z równania rekcji chemicznej wynika, że obok azotanów nitryfikacja NH4+ jest przyczyną pojawienia się w glebie kationu wodorowego:
2 NH4+ + 4 O2 = 2 NO3- + 2 H2O + 4 H+ + E
Dlatego proces ten przyczynia się do zakwaszenia gleby.
W glebach o odczynie zasadowym, nawożonych nawozami amonowymi może ulatniać się amoniak w wyniku reakcji chemicznej:
NH4+ + OH- = NH3 + H2O
Należy więc zwracać szczególną uwagę na poprawne wapnowanie gleb (zwłaszcza lekkich), a w przypadku nawożenia przedsiewnego gleb charakteryzujących się odczynem zasadowym wymieszać wysiany nawóz z glebą. Ograniczy to straty azotu przez ulatnianie się amoniaku z gleby do atmosfery.
Anion azotanowy (saletrzany) może być zastosowany wraz z nawozami mineralnymi lub pojawia się w glebie w wyniku nitryfikacji kationu amonowego. Jest on pobierany przez rośliny na zasadzie równoważnikowej wymiany jonowej między glebą a korzeniem. Sole azotanowe bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie, a anion azotanowy dzięki takiemu samemu ładunkowi elementarnemu co kompleks sorpcyjny nie jest zatrzymywany (sorbowany) przez fazę stałą gleby. Jest to podstawowa przyczyna różnicy w szybkości zaopatrywania roślin w azot pomiędzy nawozami saletrzanymi i amonowymi. Nawozy saletrzane są nawozami szybko działającymi gdyż azotany szybko przemieszczają się z wodą w kierunku korzeni. Niestety właściwość ta jest również przyczyną znacznych strat przez wymywanie NO3- z gleby do hydrosfery. Dlatego nawozy saletrzane należy stosować wyłącznie w trakcie okresu wegetacji, kiedy rośliny są w stanie pobierać nawet duże ilości azotu z nawozów. Nawozy saletrzane są więc nawozami typowo pogłównymi. W glebach o zaburzonych stosunkach wodno-powietrznych: przy okresowo lub stale zalegającej wodzie oraz w wyniku wytworzenia się podeszwy płużnej ograniczona jest wymiana gazowa między glebą a atmosferą. W warunkach beztlenowych lub przy ograniczonym dostępie tlenu do gleby wzrasta intensywność biotycznych i abiotycznych procesów beztlenowych. W takich warunkach azotany ulegają biologicznej i chemicznej denitryfikacji. Proces denitryfikacji jest to redukcja N-NO3- do NO, N2O i N2. Azotany są w tym przypadku akceptorem elektronów zarówno przy biologicznej jak i chemicznej redukcji odpowiednio związków organicznych i mineralnych. Biologiczną denitryfikacje prowadzą bakterie ogólnie nazywane denitryfikatorami. Z rolniczego punktu widzenia denitryfikacja jest zjawiskiem niekorzystnym gdyż prowadzi do strat azotu z gleby poprzez ulatnianie się jej gazowych produktów.
Nawozy amonowo-saletrzane zawierają obie formy azotu ? amonową i saletrzaną. Formy te ulegają specyficznym dla siebie procesom w glebie. Obecność obu form azotu w nawozie powoduje, że nawozy amonowo-saletrzane są nawozami uniwersalnymi, tj. można je stosować zarówno przedsiewnie i pogłównie.
Forma amidowa azotu -NH2+ występująca w moczniku zastosowanym doglebowo musi ulec w glebie procesowi hydrolizy enzymatycznej aby ujawniło się działanie plonotwórcze tego nawozu. Proces ten odbywa się dzięki obecności w środowisku przyrodniczym mikrobiologicznego enzymu - ureazy:
CO(NH2)2 + 2 H2O = (NH4)2CO3
Jak wynika z przytoczonego równania reakcji chemicznej produktem procesu jest węglan amonowy. Związek ten jest źródłem kationu amonowego w glebie, który ulega wszystkim procesom specyficznym dla tej formy azotu. Mocznik można z powodzeniem stosować jako nawóz przedsiewny. Na glebach o uregulowanym odczynie, w korzystnych warunkach termicznych i wilgotnościowych powstający w wyniku hydrolizy mocznika kation amonowy będzie szybko ulegał nitryfikacji. W takich warunkach glebowych mocznik można stosować również pogłównie. A więc na glebach o dużej kulturze mocznik może być stosowany uniwersalnie. Należy jednak pamiętać, że w stosunku do saletry amonowej mocznik jest nawozem wolniej działającym
Ogólne zasady stosowania nawozów azotowych
Z pobieżnie przedstawionej charakterystyki nawozów azotowych, ich przemian w glebie oraz pobierania przez rośliny, można sformułować następujące ogólne zasady stosowania poszczególnych grup nawozów azotowych. Nawozy azotowe zawierające N wyłącznie w formie amonowej (np. siarczan amonowy) lub mocznik, mogą być sorbowane wymiennie i dlatego są nawozami przedsiewnymi. W niskiej temperaturze (gdy nie zachodzi nitryfikacja) lub z inhibitorami nitryfikacji (związki hamujące rozwój bakterii nitryfikacji) mogą być one stosowane późną jesienią (w terenie płaskim na glebach zwięzłych) lub wczesną wiosną. Nawozy amonowe najbardziej zakwaszają glebę i dlatego nie powinny być stosowane pod rośliny nie znoszące zakwaszenia, a szczególnie na glebach lekkich i kwaśnych. Nawozy saletrzane zawierające azot wyłącznie w formie azotanowej (np. saletra wapniowa) nie są powszechnie stosowane w produkcji polowej, ze względu na wysoki koszt produkcji i cenę 1 kg N. Są to nawozy szybko działające, nie są sorbowane wymiennie w glebie, stosowane są tylko pogłównie, szczególnie przy produkcji ogrodniczej i nieznacznie odkwaszają gleby. Najczęściej stosowane w Polsce nawozy saletrzano-amonowe (saletra amonowa, saletrzaki) mogą być stosowane zarówno przedsiewnie (wiosną na krótko przed siewem roślin) jak i pogłównie wiosną pod oziminy i rośliny jare. Saletra amonowa nieznacznie zakwasza, natomiast saletrzaki nie wywierają wpływu na odczyn gleby. Mocznik może być stosowany przedsiewnie i (na glebach o odczynie zbliżonym do obojętnego) - pogłównie. Możliwość pogłównego stosowania mocznika w tych warunkach wynika z szybkiego pojawiania się w glebie N-NO3- na skutek nitryfikacji NH4+. Stosowany pogłównie mocznik w porównaniu do saletry amonowej działa wolniej co warunkowane jest tempem jego hydrolizy w glebie. Tuż po zastosowaniu mocznika pH gleby nieznacznie wzrasta, jednak w wyniku dalszych przemian nawozu obniża się. Mocznik zatem należy uznać za nawóz zakwaszający glebę.
Analiza jakościowa
Wstępne rozpoznawanie nawozów dokonuje się na podstawie ich wyglądu zewnętrznego (barwy, stopnia rozdrobnienia), rozpuszczalności w wodzie, higroskopijności oraz odczynu w wyciągu wodnym. Jednakże na podstawie tych danych tylko w przybliżeniu można określić z jakim nawozem mamy do czynienia. Najbardziej miarodajne jest stwierdzenie obecności w nawozach określonych jonów lub związków chemicznych.
Przed rozpuszczeniem nawozu należy określić barwę i stan fizyczny (budowa pylista, krystaliczna lub granulowana). Następnie do czystej probówki pobrać 2-4 g nawozu, zalać wodą destylowaną do wysokości około połowy probówki i dobrze wymieszać. Saletrzaki należy wcześniej rozetrzeć w moździerzu. Zaobserwowany stan rozpuszczalności (całkowity, niecałkowity) może wskazywać na obecność węglanów w saletrzakach (niecałkowicie rozpuszczalny nawóz). Jeżeli nawóz nie jest całkowicie rozpuszczalny należy go przesączyć do następnej probówki. W wodnym roztworze nawozu określić odczyn za pomocą papierka lakmusowego. Klarowny przesącz przenieść do kilku probówek aby wykryć w nich poszczególne jony. Jeżeli po przesączeniu nieklarownego roztworu nawozu, pozostanie na sączku znacząca ilość osadu, rozpuścić go (nad nową probówką) rozcieńczonym HCl stwierdzając, czy w czasie dodawania HCl następuje burzenie, wskazujące na obecność węglanów. W takim przypadku w przesączu HCl wykryć Ca i Mg (obecne w saletrzakach). Wykrywanie azotu amonowego. Do roztworu nawozu dodać NaOH i podgrzewać nad palnikiem gazowym. Ulatniający się z probówki amoniak można wykryć po ostrym zapachu lub przy pomocy wilgotnego, czerwonego papierka lakmusowego umieszczonego w czasie podgrzewania nad probówką. Papierek zabarwia się na niebiesko
(NH4)2SO4 + 2 NaOH = 2 NH3 + Na2SO4 + 2 H2O
Amoniak można również wykryć odczynnikiem Nesslera (roztwór K2HgJ4 w NaOH). Wytrąca się żółty osad związku (NH4)2HgJ4.
Wykrywanie siarczanów. Jony SO42- znajdujące się np. w siarczanie amonowym można wykryć chlorkiem baru. Do roztworu (NH4)2SO4 dodaje się BaCl2 i szybko wytrąca się krystaliczny biały osad BaSO4
(NH4)2SO4 + BaCl2 = BaSO4 + 2 NH4Cl
Wykrywanie azotanów. Azotany wykrywa się redukując je do tlenków azotu (reakcja obrączkowa), do amoniaku lub na podstawie utleniającego wpływu NO3- w stosunku do niektórych związków organicznych (np. dwufenyloaminy).
Aby zredukować azotany do tlenków azotu (reakcja obrączkowa) dodaje się nasyconego roztworu siarczanu żelazowego (II) i miesza z roztworem nawozu. Następnie utrzymując probówkę pod kątem 45o wlewa się powoli po ściance probówki stężony kwas siarkowy, który mając znacznie większą masę objętościową niż roztwór i spływa na dno probówki. Na granicy roztworów tworzy się brunatna "obrączka", powstająca od związku siarczanu nitrozylo-żelazawego - Fe(NO)SO4. W czasie reakcji azot azotanowy (NO3-) redukuje się do tlenku azotu NO natomiast żelazo Fe+2 utlenia się do Fe+3.
2 NaNO3 + 6 FeSO4 + 4 H2SO4 ? 2 NO + 3 Fe2(SO4)3 + Na2SO4 + 4 H2O
+ 3e-
N+5 + 3 Fe2+ =3 Fe3+ + N2+
NO + FeSO4 =Fe(NO)SO4
Aby zredukować azotany do amoniaku należy dodać do roztworu nawozu w probówce kilka ml 2 mol NaOH a następnie wsypać małe ilości stopu Devarda (mieszanina metali Cu, Al. I Zn) i lekko podgrzewać. Po kilku minutach będzie ulatniał się amoniak, który można stwierdzić po ostrym zapachu, lub umieszczając czerwony i wilgotny papierek lakmusowy nad probówką. Powstający w reakcji wodór H2 (in statu nascendi) redukuje N+5 (w NO3-) do N-3 (w NH3).
Zn + 2 NaOH = Na2ZnO2 + H2
NaNO3 + 8 H = NH3 + NaOH + 2 H2O
Wykrywanie azotanów za pomocą dwufenyloaminy. Niektóre związki organiczne mają inne zabarwienie będąc w formie utlenionej a inne w formie zredukowanej. Takim związkiem jest dwufenyloamina ? (C6H5)2NH, która w roztworze ze stężonym kwasem siarkowym jest bezbarwna w formie zredukowanej, natomiast przybiera ciemno-niebieskie zabarwienie przechodząc w formę utlenioną. Zależność tę wykorzystano do wykrywania azotanów, mających działanie utleniające. Dwufenyloamina pod wpływem tlenu powstającego z NO3- tworzy fiolet dwufenylobenzydyny:
(C6H5)2NH +HNO3 = (C6H4O)2 + H2O + N2
Do czystej probówki wlać z kroplomierza 5-10 kropli dwufenyloaminy rozpuszczonej w stężonym kwasie siarkowym. Jeżeli ścianki probówki nie zabarwiają się (probówka jest czysta), wlać po ściance probówki kilka kropli roztworu nawozu zawierającego azotany. Powstające ciemno-niebieskie zabarwienie wskazuje na obecność w roztworze azotanów. Po pewnym czasie ciemno niebieskie zabarwienie może zmieniać barwę na brunatną.
Wykrywanie mocznika. Nie mając prostej metody do bezpośredniego wykrywania mocznika w nawozie przeprowadzamy go w dwumocznik (biuret) w t.zw. reakcji biuretowej. Mocznik [CO(NH2)2] w wysokiej temperaturze (140oC), ulega kondensacji do dwumocznika [(CO)2NH(NH2)]. Powstały w ten sposób biuret rozpuszczony w roztworze NaOH i w obecności CuSO4 tworzy fioletowe zabarwienie. Do suchej probówki wsypać kilka granulek nierozpuszczonego mocznika (1-2 g). Probówkę podgrzać na palniku. W początkowym okresie podgrzewania tworzy się kwas izocyjanowy i amoniak, który można wykryć po zapachu.
140oC
CO(NH2)2 = CO:NH + NH3
Dalsze podgrzewanie powoduje kondensację cząsteczek mocznika z kwasem izocyjanowym i
tworzy się biuret :
CO(NH2)2 + C = NH = [(CO)2NH(NH2)2]
Po ostygnięciu probówki rozpuścić skrystalizowany biuret w rozcieńczonym NaOH a następnie dodać CuSO4. Powstaje fioletowe zabarwienie wytworzone z kompleksu biuretu z metalami Cu i Na.
Nawozy fosforowe
Skład chemiczny i właściwości nawozów fosforowych
Nazwa, wzór i zawartośćGłównego związku w % |
% P (P2O5) |
Najważniejsze domieszki |
Postać fizyczna |
Superfosfat pojedyńczy, pylisty Ca(H2PO4)2 - 35 % H2SO4 |
7,9 (18) |
CaSO4 50 % CaF2 1 % |
Pylisty, jasno szary,Odczyn kwaśny, Rozp. w wodzie
|
Superfosfat pojedynczy granulowany Ca(H2PO4)2 H2SO4 |
8,3 (20) |
CaSO4 50 % CaF2 0,5 % |
Granulowany, jasno szary, odczyn kwaśny, rozp. w wodzie
|
Superfosfat wzbogacony granulowany Ca(H2PO4)2 H3PO4 |
17,4 (40) |
CaSO4 5 % CaF2 ślady |
Granulowany, ciemnoszary, odczyn kwaśny, rozp. w wodzie |
Fosforyt Eko Ca3(PO4)2 |
13 (30) |
CaCO3 SiO2 |
pylisty, jasno szary, odczyn zasadowy, rozp. w kwasach
|
Przemiany w glebie.
Bardzo duży wpływ na tempo i kierunek przemian superfosfatu w glebie ma jej odczyn. Na glebach mineralnych kwaśnych i bardzo kwaśnych ( pH < 5,5 ) pojawia się duża ilość Al(OH)3 lub Fe(OH)3. Obecność tych wodorotlenków powoduje wytrącenie nierozpuszczalnych w wodzie fosforanów żelaza i fosforanów glinu w myśl reakcji:
Ca(H2PO4)2 + Al(OH)3 = 2 Al(OH)2 × H2PO4 + Ca(OH)2
W podobny sposób wytrącają się fosforany żelaza.:
Ca(H2PO4)2 + 2 Fe(OH)3 = 2 Fe (OH)2 × H2PO4 + Ca(OH)
Gleby obojętne i zasadowe zawierają duże ilości rozpuszczalnych w wodzie związków wapnia (najwięcej w formie Ca(HCO3)2). W reakcji z nimi rozpuszczalne w wodzie fosforany jednowapniowe wytrącają się do nierozpuszczalnego w tych warunkach fosforanu dwu lub trójwapniowego:
Ca(H2PO4)2 + Ca(HCO3)2 = CaHPO4 + 2H2O + CO2
2CaHPO4 + Ca(HCO3)2 = Ca 3 (PO4)2 + + 2H2O + CO2
Rozpuszczony w roztworze glebowym fosforan jednowapniowy może być również zaadsorbowany (okludowany) na powierzchni uwodnionych tlenków glinu, żelaza, minerałach ilastych, substancji organicznej, na cząsteczkach węglanu wapnia i innych. Mechanizm takiej adsorpcji specyficznej superfosfatu na uwodnionych tlenkach glinu do formy ruchomej (łatwo dostępnej) i dalej do form zapasowych trudnodostępnych można zapisać następująco:
Al(OH)3 + H3PO4 = H2O + Al(OH)2 . H2PO4 fosfor ruchomy
Al(OH)2 . H2PO4 + Al(OH)3 = H2O + Al(OH)2 . HPO4 . Al(OH)2 fosfor zapasowy
Jak wynika z powyższego schematu ?starzenie fosforanów? może polegać na przyłączeniu do kwasu fosforowego coraz większej ilości atomów metali ( np. glinu ) tworząc związki coraz trudniej rozpuszczalne. Adsorpcja fosforanów rozpuszczalnych w wodzie na związkach próchnicznych zachodzi poprzez metale 2-3 wartościowe będące mostkiem pomiędzy grupą funkcyjną próchnicy i anionem kwasu fosforowego. Materia organiczna może również zwiększać rozpuszczalność fosforanów w sposób pośredni, dzięki chelatowaniu kationów (np. Fe, Al, Ca ), które powodują wytrącanie nierozpuszczalnych fosforanów tych metali. Wynika z tego, że próchnica może pozytywnie lub negatywnie wpływać na dostępność fosforu.
Ogólne zasady stosowania nawozów fosforowych
Podane wyżej procesy wytrącania lub okludowania rozpuszczonych nawozów fosforowych, zachodzą bardzo szybko i z tego powodu w roztworze glebowym bardzo mało jest fosforu, kilka a nawet kilkanaście razy mniej niż roślina potrzebuje pobrać w czasie wegetacji. W celu ograniczenia procesów uwsteczniania fosforu (strącanie lub adsorpcja) nawozy fosforowe rozpuszczalne w wodzie poddaje się granulacji. Zmniejsza się przez to powierzchnia zetknięcia nawozu z jonami i cząsteczkami powodującymi uwstecznianie. Oprócz tego uzyskuje się w ten sposób duże punktowe stężenie jonów fosforanowych w glebie, co ułatwia odżywianie roślin w fosfor. W wyniku zmiany równowagi stężeń między aktywną i ruchomą formą fosforu wywołanej pobraniem tego składnika przez rośliny dochodzi w glebie do desorpcji fosforu z fazy stałej do roztworu glebowego. Szybkość wytrącania lub adsorpcji fosforu z roztworu powoduje, że składnik ten w zasadzie nie przemieszcza się do głębszych warstw i do wód gruntowych.
Wykorzystanie fosforu z nawozów jest w pierwszym roku bardzo małe i nie przekracza 20 - 25 %. Pozostałe ilości mogą być wykorzystywane przez rośliny w kolejnych latach. Bardzo mała ruchliwość fosforu w glebie, jak również fakt, że składnik ten w zasadzie nie jest pobierany luksusowo powoduje, że nawozy fosforowe są typowymi nawozami przedsiewnymi. Nawożenie fosforem może być stosowane nawet ?na zapas?, raz na kilka lat w dawce skomasowanej. Nawozy te stosuje się najczęściej jesienią przed orką siewną (pod oziminy) lub przed zimową (pod rośliny jare) razem z nawozami potasowymi. Przy stosowaniu nawozów fosforowych ?na zapas? należy jednak pamiętać, że na glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych, zazwyczaj mało zasobnych w dostępne formy fosforu, fosforany rozpuszczalne ulegają bardzo szybko uwstecznieniu, nawet do form trudno dostępnych. Z tego powodu nie zaleca się na takich glebach stosowania fosforu ?na zapas?. Mączki fosforytowe rozpuszczają się tylko w środowisku kwaśnym i dlatego należy je stosować wyłącznie na glebach kwaśnych i bardzo kwaśnych.
Analiza jakościowa nawozów
Przed wykonaniem analizy jakościowej lub ilościowej granulowane nawozy fosforowe należy rozetrzeć w moździerzu porcelanowym. W przypadku analizy jakościowej wsypać do probówki około 1 g nawozu dodać wody destylowanej do ok. 3/4 objętości, zatkać probówkę korkiem i energicznie wstrząsać. Zawartość probówki przesączyć do następnej probówki, określić odczyn klarownego przesączu papierkiem lakmusowym i wykonać reakcję na zawartość jonów fosforanowych za pomocą mieszaniny magnezowej oraz na zawartość wapnia i jonu amonowego. Znaczące ilości białych osadów fosforanu amonowo magnezowego (wytrącony P) oraz szczawianu wapniowego (wytrącony Ca) wskazuje, że badanym nawozem jest superfosfat pojedynczy lub potrójny. Przy braku osadu szczawianu wapnia a obecności jonu amonowego można wnioskować, że badanym nawozem jest wieloskładnikowy NP lub NPK. (Rozdz. 2.5). Jeżeli w roztworze wodnym nie stwierdza się jonów fosforanowych i wapnia osobną próbkę tego nawozu w ilości ok. 1 g przenieść do oddzielnej probówki, wlać około ? probówki wody i powoli wlewać HNO3 o stężeniu 2 mol .dm-3. Burzenie roztworu może wskazywać, że badanym nawozem jest mączka fosforytowa, która zawiera pewne ilości węglanów wapnia. Po kilkuminutowym powolnym wymieszaniu roztworów przesączyć do kolejnych 3 probówek i wytrącać w nich:
- fosforany mieszaniną molibdenową po uprzednim podgrzaniu roztworu do wrzenia
- siarczany chlorkiem baru
- wapń szczawianem amonowym po zobojętnieniu nadmiaru HNO3 wobec wskaźnika fenoloftaleiny i podgrzaniu roztworu.
Wykrywanie fosforanów w wodnym roztworze mieszaniną magnezową.
Do klarownego wodnego roztworu nawozu dodać zasadową mieszaninę magnezową. Wytrącenie się krystalicznego białego osadu fosforanu amonowo magnezowego świadczy o obecności fosforu
Ca(H2PO4)2 +2 MgCl2 +2 NH4Cl + 4 NH4OH = 2 MgNH4PO4 ? + CaCl2 + 4 NH4Cl + 4 H2O
Wykrywanie fosforanów w roztworze kwasu azotowego mieszaniną molibdenową.
Kwaśny roztwór nawozu doprowadzić do wrzenia i dodać zimnej mieszaniny molibdenowej. Powolne wytrącanie się żółtego osadu wskazuje na obecność fosforanów
Ca(H2PO4)2 + 2 HNO3 = 2 H3PO4 + Ca(NO3)2
H3PO4 + 12 (NH4)2MoO4 + 21 HNO3 = (NH4)3P(Mo3O10)4 + 21 NH4NO3 + 12 H2O
Wykrywanie wapnia. Wodny wyciąg nawozu, lub wyciąg nawozu w HNO3 zobojętniony wobec fenoloftaleiny doprowadzić do wrzenia i dodać zimnego roztworu szczawianu amonu. Wytrącenie się białego osadu wskazuje na obecność wapnia.
Ca(H2PO4)2 + (NH4)2(COO)2 = Ca(COO)2 - + 2 NH4H2PO4